V pondělním rozhovoru pro CNBC van Eck uvedl, že VanEck čeká, že Bitcoin začne v průběhu letoška postupně znovu posilovat. Zároveň zdůraznil, že v posledních měsících cenu podle něj více než fundamenty ovlivňoval právě čtyřletý halvingový cyklus.
Jeho pohled směrem do roku 2026 stojí na dvou pilířích: maximální nabídce 21 milionů BTC a mechanismu halvingu, kdy se odměna těžařů každé čtyři roky sníží na polovinu. Van Eck to rámuje jako investiční cyklus, ve kterém Bitcoin typicky tři roky roste a ve čtvrtém roce výrazně klesá — a právě rok 2026 označuje za „čtvrtý rok“, což má vysvětlovat, proč se nyní nacházíme v bitcoinovém medvědím trhu. Podle něj přitom není potřeba situaci zbytečně komplikovat a domnívá se, že trh aktuálně dno vytváří.

Čtyřletý krypto cyklus je ale v posledním roce předmětem sporů: část analytiků si myslí, že už dnes nemusí platit kvůli institucionální adopci a celkové „dospělosti“ trhu. Mezi argumenty proti cyklu se zmiňuje například makro poptávka přes ETF, oslabování amerického dolaru a pozitivní regulatorní posuny.
Současný růst ceny BTC se navíc časově potkal s eskalací geopolitického napětí poté, co USA a Izrael zahájily letecké údery na Írán a Írán následně odpověděl útoky proti Izraeli. Van Eck spekuloval, že část nedávného zotavení Bitcoinu může souviset právě s konfliktem — v nejistých časech mohou krypto „platební koleje“ fungovat jako nástroj pro přesun peněz mimo bankovní systém. V této souvislosti zmínil i region jako SAE a Dubaj, který považuje za kryptu nakloněný, a naznačil, že při přesunech prostředků „ke správným aktérům“ může dávat větší smysl využít krypto infrastrukturu než se spoléhat na íránské banky, které Západ „nemá pod kontrolou“.
